ÖNCE HALK OKUR

Hatalardan Öğrenmek

Hata yapmaktan korkmak, kişide bir davranış tarzı olarak yerleştiğinde bireyin gelişimini olumsuz etkileyen ve bireyi erişebileceği mesleki ve sosyal noktanın gerisine iten kronik bir stres kaynağıdır. Bu yazımızda, hata yapmaktan korkmaya neden gerek olmadığına ve hatalardan ders aldığımızda, yaptığımız bu hataların bize sağladığı katkılara değineceğiz.

İş Yerinde Etkili Koçluk

İş yerinde dayanışma ve bilgi aktarımının sağlanabilmesi için yöneticilerin gerekli bilgi ve tecrübeyle donanması ise kurumsal koçluk programlarıyla mümkün olmaktadır.

50/30/20 Kuralı İle Hedeflerinize Ulaşın

50/30/20 kuralındaki rakamlar, bütçemizin yüzde kaçını hangi harcamalar için ayırmamız gerektiğini gösteriyor. Warren’a göre, bütçemizin yüzde 50’sini temel ihtiyaçlarımızı karşılayan sabit giderlerimiz, yüzde 30’unu eğlence ve değişken isteklerimiz, yüzde 20’sini de geleceğe yatırım yapmak için ayırmalıyız.

Çalışma Öncesi Planlama, Tekrar Etme ve Zamanlama

İnsanın öğrenme mekanizması üzerine yapılan çalışmalar kulağa rahatsız edici gelebilen bir gerçeği ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmalara göre insan bir konuyu öğrendikten yaklaşık bir saat sonra öğrendiklerinin %50’sini, bir gün gibi bir süreyle %70’ini, bir hafta sonra ise %80’inden fazlasını unutmaktadır.

Motivasyon, Ödüllendirme ve Alışkanlıklar

Okulda veya iş hayatında hepimizin öğrenmek zorunda olduğu ve uzun süre unutulmaması gereken bilgi ve beceriler vardır. Bunlar, kimi zaman bir sınava hazırlanırken öğrenmemiz gereken bilgiler, kimi zaman işimizde kullanacağımız pratik bilgiler, kimi zaman da sadece hobilerimiz için fakat derinlemesine hâkim olmak istediğimiz konular olabilir.

Günümüzde Gençlerin En Sık Karşılaştığı Sorunlar ve Çözümleri

Teknolojik gelişmeler günlük hayatımızda büyük kolaylıklar sağlasa da, genç kuşaklar için önceki nesillerin karşılaşmadığı bazı sorunları beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan bir çoğu yeni değildir.

Bireylerin Geleceğin İş Dünyasında İhtiyaç Duyacakları Yetiler

Dijital ve yapay zekâ teknolojileri iş dünyasını geliştirmekte ve günümüz iş gücü, kazandığı beceriler ve ortaya çıkan yeni mesleklerle dönüşerek zamana uyum sağlamayı öğrenmektedir.

Yabancı Dil Öğrenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çeşitli amaçlarla yabancı dil öğrenmek isteyen kişiler bu süreçte nelere dikkat etmeli? Yabancı dil öğrenirken nasıl bir yol izlenmeli? Gelin birlikte inceleyelim.

Aktif Çalışma Yöntemleri ile Etkili Çalışmayı Sağlayın

Çoğumuzun gözünde, öğrenme veya çalışma denince nispeten pasif bir şekilde, masanın başına oturmuş ve kıpırdamadan karşısındaki kitaba bakan bir insan figürü canlanmaktadır.

İş Mülakatlarında Başarının Anahtarı: Etkili İletişim

İyi ve güçlü bir iletişim, adayların belirlenen pozisyonda başarılı olmasını sağlayacak destekleyici bir özelliğe sahip olduklarının en büyük göstergesidir.

Zaman Yönetimi

Yüzyıllardır insanoğlunun en önemli servetlerinden biri olan zamanın iyi değerlendirmesi ve hayatta büyük kazanımlara olanak vermesi ise zaman yönetimi kavramına bağlıdır.

İş Tekliflerinde Müzakere Yolları

Süreci olabildiğince kolay tamamlamak ve etkili yönetmek için müzakere ederken hatırlamanız gereken noktaları aşağıda sıralamaya çalıştık. Gelin birlikte inceleyelim.