ÖNCE HALK OKUR

İş Mülakatlarında Başarının Anahtarı: Etkili İletişim

İş mülakatları işveren kurum tarafından uygulanan ve bir kişinin işe alım sürecini kapsayan önemli aşamalardan biridir. İyi bir mülakatçı CV’de yazan tüm detayları inceler ve başvuran kişinin yeteneklerinin işe uygun olup olmadığına karar verir. Şüphesiz ki iyi hazırlanmış bir CV, kişinin mülakata çağırılması için en büyük etkenlerden biridir. İyi bir CV iş mülakatlarının önünü açsa da çoğu aday iş mülakatları sonrası elenmektedir. Bunun nedeni tabii ki adayın yanlış bir CV hazırlamış olması, işe yetersiz bulunması veya yeteneklerinin işe uygunluğunun olmaması şeklinde gösterilebilir. Ancak, bütün bunların üzerinde asıl sorunun iletişim eksikliği olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Daha başarılı bir mülakat için adayın iletişim becerilerinin gelişmiş olması kişiye büyük avantaj sağlar.

İşe alım profesyonelleri adayları değerlendirirken insanlarla nasıl iletişim kurduğuna dikkat eder çünkü bir iş yerinde ahengi sağlayan en önemli unsur çalışanların birbiriyle iletişimidir.

İyi ve güçlü bir iletişim, adayların belirlenen pozisyonda başarılı olmasını sağlayacak destekleyici bir özelliğe sahip olduklarının en büyük göstergesidir.

Business persons talking in the office

İş Mülakatlarında Etkili İletişim İçin İpuçları:

Beden Dilinizin Farkında Olun

İletişim kelimelerden fazlasını içerir. Söylediğimiz kelimeleri nasıl bir stil ve tonda anlattığımız hem günlük hayatta hem de iş mülakatlarında ön plana çıkar. Sözel olmayan iletişim genelde bilinç dışı gerçekleşir ve karşı tarafa farkında olmadan bazı fiziksel alışkanlıklar aktarırız. Beden dilinin farkında olmak ise çoğu alanda daha başarılı olmamızı sağlar. İş mülakatlarında sıkı bir tokalaşma, göz teması ve dik bir duruş beden dilinin doğru kullanımına örnektir.

Doğru İfadeler Kullanın

Kendini doğru ifade etmek söylediklerimizden ziyade, kendimizi nasıl anlattığımıza ve karşı tarafın bizi nasıl anladığına odaklanmaktan geçer. Mülakat sırasında kararsız ifadeler kullanmamak, net olmak önemlidir. Becerilerinizden bahsederken karşı tarafın zihninde kolayca canlanabilecek, örneklerle dolu bir anlatım yapmanız gerekir. Ayrıca, kendini doğru ifade etmek rahat olmaktan geçer. Kendine güvenen, ne istediğini bilen bir profil çizmek karşı tarafta iyi bir izlenim uyandırır. Görünüşünüz de kendinizi ifade etme tarzınızı gösterir. Özenli bir fiziksel görünüm, güçlü anlatım ile birleştiğinde bu sizi çok daha etkileyici kılacaktır.

İyi Bir Dinleyici Olun

Sohbete ilgi duyduğunuzu göstermek için göz temasınızı koruyun. Sadece kendi söylediklerinize odaklanmak, kendinizden bahsetmek yerine iyi bir dinleyici konumuna geçin. İletişim kurduğunuz kişiler size soru yöneltmedikçe kendiniz hakkında konuşmaktan kaçının. Karşı tarafı dinlediğinizi ve söylediklerine ilgili olduğunuzu hissettirmek için anlattıklarını başınızla onaylamaktan çekinmeyin. Gerçek bir ilgi, iletişimde olduğumuz kişilerle buzların kırılması açısından önem taşımaktadır.

Yaratıcı Düşünme Yeteneğinizi Gösterin

İşe alım profesyonelleri bir mülakat sırasında davranışsal ve durumsal sorular sorabilirler. Bu, yaratıcı düşünme becerilerinizi sunmanız için harika bir fırsattır. Çözmeniz gereken bir sorun veya zor bir iş arkadaşı hakkında konuşmanız istendiğinde sadece çözüm odaklı konuşmak yerine olayın düşünce sürecini de ortaya koymaktan çekinmeyin. Sorunun ne olduğunu, aklınızda nasıl bir yol izlediğinizi ve bulduğunuz çözümü giriş, gelişme ve sonuç bağlamında anlatmak yaratıcı düşünme becerinizi ortaya koyarak sorunu nasıl çözdüğünüzü gösterir.

Mülakata girdiğiniz andan itibaren tüm iş hayatınızın iletişim üzerine kurulu olduğunu varsayarsak; kariyerinize profesyonel anlamda en fazla katkıda bulunacak olan özelliğiniz olan iletişim becerilerinizi geliştirmek, sizi daha başarılı bir insan yapar. Siz de iletişim becerileriniz üzerinde çalışarak herkesten bir adım önde olun.