1 Milyon İstihdam Projesi

1 Milyon İstihdam Projesi

Günümüzde teknoloji hızla gelişirken, şirketler de bu alanda hızla dijitalleşme çabası içine girmişlerdir. Özellikle pandemi döneminde bilgi teknolojileri alanındaki yetişmiş insan gücüne olan ihtiyaç sürekli artmıştır. Bu alanda yeterli sayıda nitelikli iş gücüne sahip olmadığımızdan, birçok şirket bu ihtiyacını yurt dışından karşılamaya başlamıştır.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sahibi olduğu proje, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ortaklığında birçok kamu ve özel kurumun desteğiyle 2023 yılına kadar 1 milyon vatandaşın bilgi teknolojileri alanında yetiştirilmesini hedeflemektedir. Proje, Türkiye’nin bilgi teknolojileri alanındaki ilk ve tek “eğitim-istihdam” platformu olarak hayata geçirilmiştir. Bu doğrultuda projeye dâhil olan kişilerin öz geçmişleri dijital ortamda işverenlerin erişimine açılacak ve işverenler ile iş gücünü buluşturacaktır.

Proje kapsamında kişiler, BTK Akademi tarafından bilgi teknolojileri alanında verilecek online eğitimlere platform üzerinden erişim sağlayabileceklerdir. Kişiler ise online eğitim platformuna e-devlet üzerinden veya 1 Milyon İstihdam Sistemi üzerinden giriş yapıp sistemdeki derslere kayıt olup, eğitime katılabileceklerdir. Kişilerin aldıkları eğitimler ise BTK Akademi tarafından kişilerin öz geçmişlerine yansıtılacaktır.

Projeye nasıl dâhil olunur?

1 Milyon İstihdam Projesi kapsamında verilecek eğitimler tamamen ücretsiz ve koşulsuzdur.

Adaylar proje kapsamında https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/ adresinden sisteme kayıt olup, öz geçmişlerini doldurabilir, verilecek eğitimleri platform üzerinden takip edebilir.